Bronzové ocenění

Typ: ostatní
Bronzové ocenění V pátek 14.září byl v holandském městě Venlo slavnostním ceremoniálem vyhodnocen letošní ročník významné evropské soutěžeEntente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla.

Za Českou republiku soutěžilo město Uherské Hradiště a obec Drmoul. Český zástupce za města získal stříbrné ocenění a český zástupce vesnic obdržel bronz. Letošního ročníku se účastnilo 9 vesnic a 11 měst z jedenácti členských zemí EU.

Mezinárodní soutěž Entente Florale Europe, ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla, vyhlašuje nevládní nezisková organizace Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage (AEFP) se sídlem v Bruselu. Projekt iniciovaly už roku 1975 dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz byl od začátku kladen na květinovou výzdobu měst a obcí, i pořádek a čistotu v sídlech. Postupem času se zaměření soutěže rozšiřovalo o důraz na příznivé životní prostředí sídel, tvorbu a rozvoj funkční sídelní zeleně, ale také na udržitelný společenský, kulturní a ekonomický život. Do soutěže je v současnosti zapojeno 12 evropských zemí, z nichž každá vysílá po jednom ze svých zástupců za obec a město. Česká republika se soutěže účastní od roku 2002 za organizačního zajištění prostřednictvím občanského sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou Venlo_2012_webtvorbu (SZKT) a díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a Spolku pro obnovu venkova. Záštitu nad letošním ročníkem soutěže v ČR poskyto Hlavní město Praha. Finančně organizaci letošního ročníku podpořily dva kraje – Zlínský a Karlovarský.

V soutěži zapojená sídla prezentují jak bohatost našeho kulturního dědictví v České republice, tak i rozmanitost a množství vykonané práce v oblasti péče o životní prostředí. Právě popularizací soutěže bychom rádi přispěli k uplatňování kvalitních architektonických projektů,ke zvýšené spolupráci vedení obcí a obyvatel, a k jejich zapojení do zkrášlování našich sídel, ale také k vědomí spoluodpovědnosti za péči o ně.

Vytvořeno: 7. 3. 2013
Poslední aktualizace: 7. 3. 2013 0:00